A hasi légzés előnyeiről az előző bejegyzésben olvashatsz itt:
Miért jó a hasi légzés?
Megkülönböztetünk mellkasi és hasi légzést.
A mellkasi légzés egy felszínesebb, gyorsabb légzés, amit sajnos a mindennapi stressz, a görnyedt ülő testhelyzet csak még inkább megerősít és fenntart. Szemben a hasi légzéssel, ami a nyugodt, ellazult állapot elérésében segít.
Te mellkasi-, hasi-vagy kevert légzéssel rendelkezel?
A következő egyszerű gyakorlattal ezt gyorsan kiderítheted:
- Feküdj le a hátadra, húzd talpra a lábaidat.
- Egyik tenyered tedd a mellkasodra, a másikat a hasadra.
- Lassan orron keresztül szívd be a levegőt, ne erőltesd se a be, se a kilégzést, csak hagyd, hogy az orrodon keresztül áramoljon a levegő a tüdődbe be és ki.
Ahogy lassan, nyugodtan lélegzel, figyeld meg azt, hogy melyik kezed emelkedik belégzéskor?
- Ha a mellkasodon lévő kezed emelkedik, akkor rád a mellkasi légzés jellemző.
- Ha a hasadon lévő kezed emelkedik, akkor a hasi légzés jellemző inkább rád.
- Előfordulhat az is, hogy mindkettő emelkedik és süllyed, ekkor a te légzésed kevert típusú.
A hasi légzés gyakorlása
Ha megfigyelted, hogy rád mely légzéstípus a jellemző, helyezd mindkét tenyered a hasadra, ahogy jól esik, egymás mellé, vagy egymás alá.
Irányíts a figyelmedet a hasadra. Orron keresztül hagyd beáramolni a levegőt a tüdődbe és irányítsd úgy a levegőt, hogy a hasadon lévő tenyereid emelkedjenek, majd lassan hagyd kiáramolni a levegőt, ekkor a tenyereid süllyednek.
Ismételd ezt lassan, nyugodtan. Ha rád a mellkasi vagy a kevert légzés a jellemző, akkor időbe telik, amíg megtanulod a levegőt a hasadba irányítani. Légy türelmes, ez csak gyakorlás kérdése, mindenki képes rá.
Gyakorold ezt a légzést napi kb.5-10 percig, amikor már otthon megpihensz.
Jó tanács
Ha bármiféle stressz ér például a munkahelyeden, alkalmazd ezt a légzést. De ne feledd azt, hogy a hasi légzés egyenes gerinccel való ülés, állás esetén alkalmazható csak hatékonyan. Nem véletlenül szokták mondani annak, aki felidegesíti magát valamin, hirtelen elönti a düh, hogy most vegyél egy pár mély levegőt, mielőtt reagálsz, vagy válaszolsz.
Ha bővebben érdekel, hogy az ülő munka, a mindennapi stressz hogyan változtatja meg a légzésmintánkat és alakít ki felületes légzést, ezáltal akár súlyosabb testi tüneteket, illetve szeretnél olyan légzőgyakorlatokat megtanulni, amit tudsz alkalmazni a mindennapokban, hogy lecsökkentsd a stresszt és egészségesebbé válj, akkor látogass el erre az oldalra.