1. Minimum óránként állj fel, sétálj pár percet és nyújtózz meg!
Már fél óra ülés után elkezdenek kialakulni a letapadások a szövetekben. Miért fontos ezt tudnod?
Egyrészt, mert a szöveti összetapadások fájdalomhoz vezetnek, másrészt, mert az összetapadt szövetek között csökken a vérátáramlás és így itt könnyen megbújhatnak kórokozók is. A kórokozó kicsi, az immunsejt nagy. Ha a szövet összetapad, oda a kórokozó befér, de az immunsejt nem. Tehát az immunrendszeredet is támogatod a rendszeres mozgással, hogy időben felfedezze és leküzdje a kórokozót.
2. Legalább fél óránként a székben ülve is nyújtózz meg!
Karjaidat fül mellé emelve, szívd be mélyen a levegőt, majd oldalon keresztül leengedve fújd ki. Ismételd ezt 5x!
Lélegezd át a tüdőd, hiszen a számítógép előtti görnyedés és a munkával járó feszültség/stressz felületes légzéshez vezet, ami a légzési segédizmokat kapcsolja be (pihegő légzés). Figyeld meg magadon, hogy hogyan veszel levegőt, amikor már fél órája feszülten a munkádra koncentrálsz! Ha a mellkasod elülső, felső része és a vállad emelkedik, akkor felületes a légzésed. Az agyad ilyenkor azt hiszi, vészhelyzetben vagy (hiszen a légzési mintád arra utal) és még több stressz hormont szabadít fel. Erre azonban semmi szükséged nincs. Törd meg ezt a kört azzal, hogy minél többször mély hasi légzéssel átlélegzed a tüdőd. A hasi légzésről bővebben itt olvashatsz.
3. Igyál rendszeresen folyadékot!
Víz nélkül semmi sem működik. Az agyad az elsődleges, ami a folyadékot kapja, utána a belső szerveid és csak a végén a mozgató rendszer. Mindegyiknek szüksége van rá. Mivel a mozgatórendszered a sor végén van, emiatt ha nem iszol eleget, akkor a mozgáshiánnyal együtt ez nagyban hozzájárul a letapadásokhoz, amiről az első pontban beszéltem.
Készítsd oda a vizet az asztalra, vagy azért állj fel fél óránként, hogy tölts magadnak folyadékot. Azt ajánlom, reggel mérd ki az aznap elfogyasztandó folyadékmennyiséget, hogy lásd, hol tartasz? A WHO napi 4 dl/10 testsúly kg–ot ajánl (pl. 60 kg-os ember 2,4 liter/nap, ha nincsen megterhelő fizikai aktivitás).
Azt ajánlom, ahhoz, hogy mindez rendszeressé váljon, állítsd be a telefonodon az emlékeztetőt és határozd el, hogy azt egy-két percet, amit ezek a tevékenységek jelentenek, azt az egészségedre szánod!