Sokszor hallhattál már arról, hogy a hasi légzés milyen fontos az egészségmegőrzés szempontjából. A hasi légzést alkalmazza a jóga is és a különböző harcművészeteknél is találkozhatsz vele.
De mi is az a hasi légzés?
Gyerekkorunkban még ösztönösen így lélegzünk, a világra jöveteltől körülbelül 6 éves korig. Aztán ahogy növekszünk, felnövünk egyre több stressznek vagyunk kitéve és ez a mellkasi légzés kialakulását vonja maga után. A mellkasi légzés egy felszínesebb, gyorsabb légzés, mely nem támogatja a nyugodt, relaxált állapotot.
Miért hívják hasi légzésnek?
A neve megtévesztő lehet. Belégzéskor, ahogy a rekeszizom lesüllyed, a hasi szervek kicsit lefelé és előretolódnak, ezáltal pedig a hasfal előre domborodik, kilégzéskor pedig ellenkező irányba mozdul. Tehát a hasi légzés során a tüdőd alsó részébe irányítod a levegőt, ami jobb vérellátással rendelkezik, így hatékonyabban megvalósul a gázcsere.
A hasi légzés jótékony hatásai
A hasi légzés segíti, fokozza a vér visszaáramlását a szív felé, nyugtató, vérnyomás csökkentő hatású, serkenti a bélműködést, csökkenti az izomfeszültséget. Összességében segít egy nyugodt, relaxált állapot elérésében, amire a stresszes, rohanó világunkban nagy szükség van nap mint nap.
A hasi légzést ezen hatásai miatt alkalmazzuk a vénás torna során is. A vénás tornát nehéz láb érzés, alsó végtagi visszeresedés, estére ödémásodó boka, láb esetén érdemes végezni. De mindenkinek ajánlott, aki sokat ül, vezet. Az alsó végtag átmozgatása, keringésének serkentése jól esik a megfáradt lábaknak.
Hasi légzés a munkahelyen
Hol lenne nagyobb szükségünk egy kis relaxációra, nyugalomra, mint a munkahelyünkön. Amikor már ki sem látszunk a munkából és már órák óta a számítógép előtt görnyedünk, jusson eszünkbe ez a két jó tanács:
- Egyenesedjünk ki a széken vagy ha belefér sétáljunk egy pár lépést
- Közben lélegezzünk hosszan, mélyen a hasunkba és hosszan fújjuk ki 10x.
Ha ezt a rövid gyakorlatot minél többször alkalmazzuk és a felületesebb mellkasi légzést, illetve a görnyedt tartás és a stressz miatt kialakuló szinte már pihegő légzést ki tudjuk váltani a mély, nyugodt légzéssel,- még ha csak időszakosan is- máris kezünkben van egy technika, amivel rövid időn belül tudjuk csökkenteni a stressz szintünket.
A hasi légzést úgy tudjuk a leginkább fenntartani, ha az irodai munkakörnyezetünk megfelelően van beállítva, hisz akkor a testtartásunk is megváltozik.
Törzsünket egyenesen tartva a tüdőnk megfelelő részébe tudjuk irányítani a levegőt.
Ha bővebben érdekel, hogy az ülő munka, a mindennapi stressz hogyan változtatja meg a légzésmintánkat és alakít ki felületes légzést, ezáltal akár súlyosabb testi tüneteket, illetve szeretnél olyan légzőgyakorlatokat megtanulni, amit tudsz alkalmazni a mindennapokban, hogy lecsökkentsd a stresszt és egészségesebbé válj, akkor látogass el erre az oldalra.