Gyakran láthatjuk a fiataloknál, hogy medencéjük nagyon előrebillen, ilyenkor sokszor rájuk szólnak, hogy ne tolják ki a feneküket, ne tolják előre a hasukat. Ez azonban nem tudatos. A hátterében egy tartáshiba áll, ami nagyon megterheli a derekukat. Serdülő korban lévő lányoktól többször hallottam már, hogy nagynak gondolják a hasuk méretét, így ezen szeretnének változtatni. Szó sem volt róla, hogy a hasi zsírpárna mérete lett volna náluk nagyobb a kelleténél, egyszerűen csak annyira elengedték a medencéjüket, hogy az előrebillent és ennek következménye lett a nagyobbnak tűnő has.
Régebben az én tartásom is hasonló volt és nekem is fájt tőle a derekam. Például ha túl sokat sétáltam, többször meg kellett álljak és előre kellett hajolnom, mert úgy éreztem, leszakad a derekam. Előrehajlásban ilyenkor picit megpihent a derék és tovább tudtam sétálni. Sajnos így ment ez jó pár évig, míg nem a főiskolán elmondták nekem, miért is van mindez.
Ha nem használom a derekam tartó izmait, csak „lógok” a szalagjaimon, a medencém hamar előreesik, fokozódik az ágyéki homorulatom és túlterhelődik a derekam. Elámultam, hogy ennyire egyszerű oka lenne? Megmutatták nekem, hogyan tartsam a medencémet középhelyzetben, hogyan billentsem enyhén hátra, hogy ezzel megkönnyebbülést adjak a túlterhelt ágyéki kisízületeknek. Már a pozíció felvétele is jól esett. Elhatároztam, ezentúl így fogok állni és járni. Igyekeztem mindig megtartani a medencémet, azonban ezt az izomzatom nem bírta több órán keresztül és önkéntelenül is elengedtem. Sajnos ilyenkor jött a fájdalom. Újabb elhatározásra jutottam: erősítenem kell az izomzatomat. Feltettem a kérdést, hogy mely izmok felelősek elsődlegesen a helyes testtartásért? Ezek pedig:
-a haránt hasizom: melyet az alsó hasizom gyakorlatokkal tudsz tréningezni;
-a farizom;
-a hátizom;
-az oldalsó törzsizom.
Ezen kívül nagyon fontosak még
-a váll kifelé forgatói: az előreesett vállhelyzetet korrigálják
-az egyenes- és a ferde hasizom.
Elkezdtem hát az erősítést. Kezdetben a hasizom gyakorlatoknál nagyon gyorsan elfáradt az izomzatom, nem tudtam már lent tartani a derekamat a talajon, így megfájdult. A hátizom gyakorlatoknál nagyon hamar elfáradt a hátizmom, bekapcsolt a nyakizomzat (mint segédizom), ami miatt megfájdult a nyakam.
Amikor ezeket tapasztaltam kicsit megpihentem, megnyújtóztam és megpróbáltam bírom-e tovább? Egészen addig, amíg a korrekciókat tartani tudtam, folytattam a gyakorlatokat, de amikor úgy éreztem, hogy már nem megy, akkor áttértem a nyújtó gyakorlatokra. Így fokozatosan, évek alatt megerősítettem a törzsizomzatom, az alsó végtag és a váll körüli izmokat. Ahogy ezek az izmaim erősödtek, úgy éreztem, már nem fáj a derekam, sem az erősítések közben, sem pedig a mindennapokban. Nem fájdult meg a nyakam és nem fájt akkor sem, amikor a hátizmom erősítettem.
Próbáltam a nap többi részében is megtartani a medencémet középhelyzetben és figyeltem rá, hogy ezt minden nap tudatosan megtegyem. Azt tapasztaltam, hogy kb. 2-3 hónap alatt ez a helyes tartás beépült a mindennapokba és már nem kellett tudatosan figyelnem rá.
Amint felálltam, az agyam már be is billentette a medencém. Ahogy erősödött a hátizmom és a váll körüli izmaim, már a vállamat is meg tudtam tartani a helyes középhelyzetben.
Kérdezhetnéd, hogy mennyit tornáztam mindehhez? Heti két maximum három alkalommal körülbelül 1 órát. A fennmaradó időben viszont ügyeltem a helyes tartásra járás illetve állás során. De ne felejtsük el, hogy nekem álló munkám van, ami nem kevés mozgással jár.
Ma többször megkérdezik, ami nagyon jól esik, hogy táncoltam-e valaha, mert olyan szép a tartásom? Elmondom mindig, hogy nem táncoltam, nem jártam semmilyen olyan órára, amihez általában a szép, esztétikus tartást kötjük, „csak” megértettem, hogy hogyan lehet a tartásom szép és fájdalommentes.
Amikor ezt tanítom a hozzám járóknak, először szinte mindig azt mondják, hogy ez a tartás olyan droid szerű és mit gondolnak majd az emberek, akik kívülről látják őt. Kis idő elteltével azonban azt a visszajelzést szoktam kapni, hogy a munkatársak megdicsérik őket, milyen szép a tartásuk, vagy a környezetük azt kérdezi, hogy min változtattak, mert sokkal jobban néznek ki.
Arra bíztatlak tehát, hogy bátran vágj bele, gyűjtsd be a rövidesen érkező dicséreteket és válj fájdalommentessé!
Természetesen időt és az energiát ebbe is bele kell tenni, de hidd el, hogy nagyon megéri.